Pszczoły, osy, szerszenie
Każdego roku w okresie lata i jesieni strażacy wzywani są do usuwania rojów pszczół, gniazd os lub szerszeni. Zgodnie z zatwierdzonymi przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie w dniu 10 Lipca 2009 r. „zasadami postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych” informujemy, że Straż Pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których przebywają grupy dzieci oraz osoby o ograniczonej zdolności do poruszania się tj. żłobkach, przedszkolach, szkołach, internatach, obiektach kolonijnych, szpitalach, ośrodkach zdrowia, przychodniach lekarskich itp.
W pozostałych obiektach obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym zakresie spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu (w myśl art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane). Stosowanie odesłania do ustawy Prawo budowlane jest tym bardziej zasadne, że zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.
Wobec powyższego Straż Pożarna nie prowadzi działań ratowniczych w obiektach innych niż wymienione na wstępie. Ewentualne działania strażaków mogą się ograniczyć do przeprowadzenia ewakuacji osób znajdujących się w zagrożonym terenie otwartym lub pomieszczeniach, oraz wydzielenia i oznakowania strefy zagrożenia.
Usunięcie gniazda lub roju owadów należy do zadań właściciela lub zarządcy
Osoba narażona na kontakt z szerszeniami lub osami powinna przestrzegać poniższych zasad:
- NIE NALEŻY zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym, w przypadku, gdy owady zagnieżdżą się w budynku, należy opuścić pomieszczenie, w którym się znajdują.
- NIE NALEŻY próbować samodzielnie usuwać roju czy też gniazda.
- NIE NALEŻY drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnego typu przedmiotami, bądź spryskiwanie ich wodą lub środkami owadobójczymi.
- NALEŻY ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
- W przypadku „ataku” owadów NALEŻY osłonić rękoma głowę, a w szczególności twarz, NIE NALEŻY opędzać się od owadów, gdyż może to je dodatkowo rozdrażnić.
- Przed wyjściem z domu nie używaj mocno perfumowanych kremów, dezodorantów, szamponów, płynów po goleniu itp.
- Przebywaj z dala od kwitnących roślin i dojrzałych, opadłych na ziemię owoców.
- Unikaj wzorzystej, jaskrawej odzieży, ubieraj się lepiej w biel, zieleń lub beż.
- Staraj się nie jeść na wolnym powietrzu słodkich owoców, marmolady, miodu czy dżemu.
- Utrzymuj szczelnie zamknięte kubły z odpadami i resztkami żywności.
- Nie chodź boso po łące – wiele owadów buduje gniazda na lub tuż pod powierzchnią ziemi.
- PAMIĘTAJ- pot i dwutlenek węgla przyciągają żądlące owady, więc przy gimnastyce lub innej aktywności ruchowej na świeżym powietrzu powstaje duże niebezpieczeństwo użądlenia.
W sytuacji, gdy dojdzie do użądlenia przez owady błonkoskrzydłe, należy:
- Przetrzeć miejsce użądlenia środkiem dezynfekującym.
- Po ukąszeniu w kończynę, unieść ją do góry, w celu zmniejszenia obrzęku.
- Aby zmniejszyć ból, na miejsce użądlenia, po zdezynfekowaniu można zastosować zimny okład.
- Osoba użądlona powinna położyć się i nie chodzić.
- Po użądleniu nie pozostawiać użądlonego samotnie.
- Osobom uczulonym na jad lub silnie pożądlonym należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską.
Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda (dotyczy również właścicieli i zarządców). Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym oraz należy opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady. Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
Wskazane jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w dezynsekcji. Poniżej przedstawiamy dane kontaktowe do firm zajmujących się odpłatnym usuwaniem gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych.
“ESTETYKA SERWIS” – 606 713 917